VEDOUCÍ

Co jsou naši vedoucí vlastně zač?

Naši vedoucí jsou parta nadšenců, která pořádá Teletábor již řadu let (jedná se o bývalý I. turnus českotelevizního tábora). Téměř všichni jsme odchovanci legendárního Mařaňáku, což byl původní dětský tábor České televize, ze kterého jsme se po jeho uzavření v roce 2008 přesunuli do areálu na Rakovnicku a pak na Sázavu. V roce 2023 jsme se zabydleli v areálu Babočka, kam se v příštím roce vracíme. Na Babočce nás vzali pod ochranná křídla a my jsme se po letech osamostatnili.

Štáb

Kačka Doležalová / hlavní vedoucí

hlavní vedoucí, teletábor

Bezpochyby největší srdcařka celého tábora je Kačka. Kačka jezdila jako dítě na legendární Mařaňák, pak se přidala k vedoucím a nyní již několikátým rokem zastává roli hlavní vedoucí. I přes veškerou organizaci a „hlavasování“ si ráda udělá čas na aktivity a program s dětmi.

Je pro každou legrácku a každou špatnost, zároveň má ale perfektní radar pro to, co „už je moc“, a tak přesně ví, kdy je potřeba partu rozjuchaných dětí (nebo vedoucích:)) usměrnit. Z táborových divadel si Kačku můžeme pamatovat jako nemotornou princeznu, Wendy – kamarádku Petra Pana nebo taky jako slečnu, co upřednostňuje vcházet do místnosti oknem.

Kombinace zodpovědnosti, zkušeností a smyslu pro humor dělají z Kačky nejen skvělou hlavasku, ale hlavně skvělého člověka. Bez ní už by to prostě nešlo.

kontakt: dolezalova.kat@gmail.com / +420 602 591 854

Marek Alferi / zástupce hlavní vedoucí

zástupce hlavní vedoucí, teletábor

Jestli chcete vědět, pokolikáté už jede Marek na tábor, musíte se ho zeptat. My už to totiž nezvládáme počítat. Marek je náš nejdéle jezdící člen a zaslouženě mu patří titul technického a řemeslně-výtvarného mága.

Marek se stará o bezchybné provedení nejen sošek, ale i megalomanských, zdánlivě neproveditelných projektů. Zkuste se ho jen tak z legrace zeptat, jestli vám postaví loď pro sedmdesát lidí, rakev pro dva, nebo jezdící mozek. Nemožné dělá na počkání a zázraky do konce tábora.

V rámci funkce zástupce hlavase dělá Kačce nepřetržitou oporu a podporu nejen v průběhu tábora, ale i během „neviditelných“ příprav.

Agáta Kalvachová / uvolněná vedoucí

uvolněná vedoucí

Zvonivý smích, přiléhavá poznámka v každé kapse a humor k nezaplacení. Může budit strach a respekt, ale nakonec je plná empatie a laskavosti. Laskavosti dobře zabalené do ironie a sarkasmu.

To je ve zkratce Agáta. Letos s námi jela poprvé a díky svému organizačnímu talentu a smyslu pro humor nenápadně vplula do našich vod. A zakotvila tam.

Agáta tak bude i v příštím roce pomáhat s organizací a chodem tábora, zastihnete ji u nástěnky, při výrobě rekvizit a plánování programu tábora. Zaskočí ale i pomoci na etapu či na oddílový program.

Karolína Wichová / zdravotnice

zdravotnice

Kája se k naší táborové partě přidala minulý rok a zřejmě jsme jí přirostli k srdci tak moc, jako ona nám.

Absolvovala 3. lékařskou fakultu na Univerzitě Karlově a ve svém mimotáborovém životě zastává pozici všeobecné zdravotní sestry. Díky Káje je o bolístky dětí (i vedoucích 😊) skvěle postaráno. Citlivě ošetří rozbitá kolena, vyndá klíště a poradí si samozřejmě i s vážnějšími poraněními – doufáme však, že k tomu nebude muset dojít.

Kromě toho, že je Kája snad nonstop v pohotovosti (ne, skutečně nevíme, kdy spí), umí historkami a příběhy ze své praxe oživit nejedu zdravovědu.

Eliška Rudovská / zdravotnice

zdravotnice

Eliška se do party vedoucích přidala před několika lety. Jako jedna z mála není naším bývalým odchovancem. Svojí role se ale chopila s ohromným nadšením, že by nikdo neřekl, že s námi nejezdí odjakživa.

Dříve zastávala pozici vedoucí u středně velkých oddílů a nyní se po menší pauze k táboru vrací, tentokrát bude Káje asistovat jako druhá zdravotnice.

O vaše děti tak bude pečovat empatická, veselá a laskavá duše.

Vedoucí

Adéla Kadeřábková / vedoucí

vedoucí

I Adéla kdysi jezdila na legendární Mařaňák. Tábor má v jejím srdíčku speciální místo a těžko by ve svých vzpomínkách našla krásnější týdny, než jsou ty strávené na táboře. Má zkušenosti snad se všemi věkovými kategoriemi. Nikdy nezapomněla, jaké je to být dítě, proto se ráda přidává ke všem možným lumpárnám. S Dobbym tvoří něco jako duo táborových záškodníků.

Kromě toho, že si umí ze všeho a ze všech (včetně sebe) udělat legraci, umí taky trpělivě číst pohádky na dobrou noc a bez problému utěší nejedno stýskání.

Mezi její nejoblíbenější kratochvíle patří hraní celotáborových divadel, kde si nejvíce užívá role záporných ženských postav. Někde to srdce na dlani přece vykompenzovat musí, no ne? 😊

Vítek Břichňáč / vedoucí

vedoucí

Traduje se, že zatímco si ostatní děti hrály na pískovišti, Vítek studoval konstrukční vlastnosti písku. Když vyrostl, vyměnil písek za filament do 3D tiskárny, ale zvídavost a cílevědomost mu zůstaly. Díky tomu, že dokáže empaticky pracovat s dětmi jakéhokoliv věku a jako jeden z mála rozumí Cézovu odbornému slovníku, se z něj za několik málo let stala neodmyslitelná součást našeho týmu.

Kromě péče o děti již několik let pečuje též o vizuální stránku našich celotáborových her. Jeho heslem je: „Jestli si to můžeš stáhnout z fotobanky, tak to nestahuj. Napiš si skript a udělej to líp.“

 

Zuzana Kramešová / vedoucí

vedoucí

Pod Zuzčinou stoickou tváří a rozvážným vystupováním se skrývá komplexní osobnost, která si ví rady s každou situací a jakýmkoliv problémem. Díky tomu se před dvěma lety stala jednou z nejmladších vedoucích a od té doby nejen nám dokazuje, jak dobrá volba to byla.

Bývá u malých oddílů, které provádí svým respektujícím a empatickým přístupem.

S Julčou tvoří osvědčené duo garantující kvalitu programu, úsměvu na rtech (pokud se zrovna nebatikuje) a inteligentního humoru.

Adam Jelínek / vedoucí

Adamovou největší předností je to, že nikdy nezapomněl, jaké je to být dítětem. Je tedy pro každou legrácku a pro každou neplechu. Svojí dětskou stránku má ale perfektně vybalancovanou s potřebnou autoritou a důstojností. Zvládá proto ukočírovat partu i těch největších zlobivců a raubířů.

Je všestranně nadaný, proto je pro nás velkým přínosem. Dokáže s čímkoliv vypomoct v oblasti techniky i sportu. Jeho táborovou vášní jsou ohniště.

Adam je zároveň člověk, který nás naučil, že Vánoce můžeme mít v jakémkoliv ročním období.

Jan Lukáš / vedoucí

vedoucí

Nenajdete-li Honzu na skále či lezecké stěně, kde tráví většinu volných chvil, pravděpodobně ho objevíte u Bangu, Rootu, či jiné stolní hry.

Aktivnějšího vedoucího byste nenašli, na každý den si připravuje propracovaný a patřičně vyčerpávající program. Vyzná se v místech, kam nikdy předtím nevkročil on ani jiní. Proto se s ním nikdy neztratíte a o nudě taky řeč být nemůže.

Kromě přípravy oddílového programu se letos připojil i k tvůrčímu týmu celotáborové hry. Na jeho promyšlené etapy se tak budete moct těšit i v příštím roce.

Lucka Šedá / vedoucí

V manažerských příručkách se dočtete, že každý je nahraditelný. Není to pravda a u naší Lucinky to platí obzvlášť.

Lucka je výborná vedoucí, která všechno zvládá s humorem, i když má třeba spoustu povinností. Má skvělé organizační schopnosti a je pro všechny morální i psychickou podporou. Když máte pocit, že něco nejde, obraťte se na Lucku, ukáže vám, že to jde.

I když je sluníčko a veselá kopa, pravidla má na prvním místě. Nezkoušejte proto v přítomnosti Lucky porušit jakýkoliv řád, třeba ten ubytovací.

Lucinka je skvělá a kdybychom hráli celotáborovku o superhrdinech, byla by Wonder Woman.

Karel „Scoop“ Soukup / vedoucí

vedoucí

Karel, kterému nikdo neřekne jinak než Scoop, je už ostříleným veteránem, který má veškerý chod tábora v malíku. Díky Markovi a skutečnosti, že ho kdysi na střední srazil autobus, máme Scoopa mezi námi. Ano, i takhle může vypadat osud:)

Scoop vždy se všemi jedná na rovinu, s vedoucími i dětmi. Pro ty se pak stává výborným parťákem, se kterým si skvěle popovídají, kterého se mohou beze strachu zeptat na všechno a kterého vlastně nemají důvod neposlouchat.

Inu, není náhodou, že sem jezdí tak dlouho.

Lukáš „Céza“ Cezner / vedoucí

vedoucí

Máte-li na táboře jakoukoliv technologickou obtíž, stačí zavolat: „Cézo!“ a dozajista se někde zpoza chatky vynoří Lukáš s páječkou a multimetrem spěchajíc vám na pomoc.

Když zrovna nepřipravuje další šílenou etapu, chodí po táboře s foťákem a vše dokumentuje. Ale technika není zdaleka jediné, co ho zajímá. Zkuste se ho například u snídaně zeptat, jak si správně naložit cereálie.

Je důležitou součástí týmu, podílí se na tvorbě celotáborové hry, s Vítkem tvoří grafické podklady pro naše hry a je i autorem našeho staronového loga.

Ano, zastane několik rolí. A všechny důsledně.

Petr „Dobby“ Ruttner / vedoucí

vedoucí

Do party největších srdcařů patří i Dobby. Miluje tábor skoro stejně tak moc, jako my milujeme Dobbyho. Je jedním ze členů týmu, který má zkušenosti jak s nejstaršími oddíly, tak s malými píďátky, kde je občas potřeba utřít nejednu stýskavou slzičku.

Tábor bez Dobbyho není tábor, jeho humor a laskavost jsou pro všechny nepostradatelným elementem i v našich civilních pražských životech.

Nesmíme opomenout jeho střelecký talent a bezchybnou mušku. Mezi jeho koníčky patří zahrádkářství. Také je zpěvákem legendární, dnes už bývalé, kapely Cihla. Třeba s Reném nějaký táborový hudební projekt znovu založí 😊

Vojtěch Voldán / vedoucí

vedoucí

Zlí jazykové praví, že za dob ještě starého dobrého Mařaňáku hned při své první táborové účasti navštěvoval hlavního vedoucího na toaletě. Ale každá mince má dvě strany.

Po jednoroční pauze se k nám vrací. Vojta vám dokáže, že spěchat nemá smysl. Vše má své tempo a ty „šípy prostě přijdou“. A když ne, tak se to nějak vyřeší. A taky že jo.

Takové tempo už dneska moc lidí nemá a nebylo by od věci, kdybychom se ho od Vojty všichni trochu naučili.

Praktikanti

Eliška Poslovská / praktikantka

praktikantka

Stačí kdekoliv v okolí tábora zmínit Hvězdné války a zaručeně se vzápětí zjeví Eliška připravená na dané téma sáhodlouze diskutovat.

Můžete si být jistí, že na všechno svižně najde trefnou odpověď. Začínala ve štábu, kde perfektně uplatnila svoji organizovanost a pracovitost a doteď jim tam chybí.

Letos se přesunula k oddílu, což ve štábu patřičně oplakali, a vytvořila pohodářské duo se Scoopem. V dalším roce budou i nadále se Scoopem vyhrávat titul oddílu největších klidařů.

Míša Včeláková / praktikantka

praktikantka

Oddaná tábornice, která plynule přešla z role účastníka do role praktikantky. Premiéru si střihla u druhého oddílu.

Mohla by se na první pohled zdát plachá, zblízka je ale rychlá jako bambitka. Mozek trénovaný důkladnou četbou pomáhá pálit pohotové reakce na nejrůznější témata. Nuda se jí zdá být nepřítelem a do slovní potyčky byste se s ní jen neradi dostali.  

Tříbit mysl a vzdělání tak bude i v příštím roce. A třeba už i René díky ní zná rozdíl mezi cestopisem a letopisem:).

Vojtěch „René“ Záhora / praktikant

praktikant

Renému se na táboře tak moc líbilo, že neexistovala jiná možnost, než ho vzít do party praktikantů. Tábor je jeho největší vášní a jediné, co v jeho srdíčku zaujímá skoro stejně velké místo, je hra na bicí. René je vycházející rockstar a my jsme moc rádi, že na nás i přes svět hudby a slávy nezanevřel a rád se od bicích a fanynek vrací do lesů mezi děti.

Na táboře ho neuvidíte jinak než s úsměvem na tváři a v obležení party dětí, které ho bezmezně zbožňují. A mají proč, my ho taky zbožňujem.

Když budete chtít Reného potěšit, zeptejte se ho, jestli si s vámi zahraje Wimbledon nebo jestli by vám nepřečetl kapitolu z Cestopisů Narnie.

Julča Balková / praktikantka

praktikantka

Asi nikdo z nás by si nedokázal představit táborák bez Julčina hraní.

Už v dětství se navždy zapsala do historie jako naše „Vyvolená“, ale opravdoví znalci ji budou znát jako čarodějnici „Katastrofu“, které přátelé říkají Katy. Nebylo by nadsázkou tvrdit, že její srdce bije pro tábor (v jakém rytmu? to se zeptejte raději jí).

Kromě hudebního talentu před námi dlouho skrývala talent výtvarný, který se osvědčil už při výrobě vikingských kostýmů a k užitku bude i letos.

Kačka Císařovská / praktikantka

praktikantka

Obrovská vlna energie, ztřeštěnosti a humoru, to je Káťa. Kromě bezmezného entusiasmu a optimismu je Kátinou předností velká dávka empatie a citlivosti, což se v kolektivu plném dětí hodí úplně vždycky. Káťa přesně ví, jak zahnat špatné nálady a kdy utěšit a obejmout.

Je jedním ze členů týmu, který je všestranně pohybově nadaný, předběhne vás v leckterém závodě a zřejmě kvůli ní se přestaly udílet diplomy za nejlepšího disko dancera vedoucím a praktikantům – všechny by je vybrala ona 😊 Káti hlava je zároveň databáze na texty k písničkám. Všichni bychom si přáli učit se na zkoušky tak, jak se Káťa učí texty písniček.

Budete-li chtít Kátě vytvořit úsměv na rtech, přineste jí gumové medvídky, těmi nikdy nepohrdne.

Hugo Zvířecí / praktikant

praktikant

K adeptům na titul největšího pohodáře se ke Scoopovi a Dobbymu minulý rok nově připojil Hugo.

Když ho vidíte procházet táborem s lahví ledového čaje, vyzařuje jistotu člověka, kterého nic nevyvede z míry. Neznamená to, že si nechá všechno líbit. Ozvat se dokáže, ale vždy jen tak, jak to situace vyžaduje.

Patří k těm, kteří hned první rok svého praktikantského působení pochopili, že vedoucí jsou takový další oddíl.

Petr Dosedla / praktikant

praktikant

Další z duší, která už od malička dýchá téměř jen pro tábor. Dal si sice dva roky pauzu, ale už se k nám v plné síle navrátil. To znamená spousty šifer, nekonvenčního oblečení, komplikovaných oddílových programů a především horlivých diskusí na naprosto libovolné téma.

Petr zkrátka miloval tábor jako dítě a všem, kteří jezdí teď, chce zprostředkovat stejnou radost. A můžete si být naprosto jistí, že právě tomu věnuje celou svou fyzickou i mentální kapacitu.

Martin Kadeřábek / praktikant

Když přijel Martin jako šestiletý chlapeček poprvé na tábor, bylo jasné, že to není naposled. Všem utkvěl v paměti svým nenapodobitelným humorem, schopností okomentovat cokoliv trefnou hláškou a neuvěřitelnou mírou empatie.

Je to taky velký kliďas a nic moc ho nerozháže. Zlí jazykové ale říkají, že jeho ségra Adéla přesně ví, jak Martina vytočit. Naštěstí to moc často nedělá.

Marťas je dalším z všestranně nadaných táborníků. Mezi jeho zájmy patří soutěžení v pojídaní houskových knedlíků, čtení ubytovacích řádů a hra na kytaru. Moc rád si s vámi zahraje jakýkoliv míčový sport nebo vás vyklepne v partičce šachů.

Majda Malá / praktikantka

praktikantka

Další energetická střela je Majda. S Káťou tvoří legendární duo už od prvního oddílu a stejně jako Káťa je i Majda pohybově nadaná. Bez mrknutí oka vystřihne salto vzad, když to nejmíň čekáme. To pak většinou mrkáme my, obzvlášť, kdy si saltíčko skočí s Hugem.

Majda je velký perfekcionista, nikdy nic neodflákne a neodchází od rozdělané práce, svým smyslem pro preciznost by moha skoro konkurovat Alfovi.

Působí sice jako křehká víla, od loňska má i svojí vílí hůlku, Majda je ale stejně jako většina z nás, pro každou legrácku, žertík a pro každou „špatnost“. 😊 I přes to je to zřejmě ta nejčistší a nejdobrosrdečnější duše, kterou na táboře potkáte.

Ema Elizabeth Novotná / praktikantka

Když byla Ema dítko ve druhém oddíle, kluci o ní začali říkat, že je zázračné dítě. Říkají to doteď a my víme, že nejsou daleko od pravdy. Ema vyluští i tu nejzapeklitější šifru, přijde na kloub každému rébusu a my se moc těšíme, až tuhle schopnost zapojí při tvorbě her pro děti.

Ač byste to na první pohled možná neřekli, Ema má pro strach uděláno. Bojí se výšek, a tak chodí lézt na stěnu, aby se svým strachem bojovala.

Moc ráda maluje, kreslí, sochá a vidí se na studiích na chemii. Zvláštní? Pro ni ne:)