KRONIKA

ÚSVIT POKROKU

2023

Ocitli jsme se v blízké budoucnosti, kde moderní technologická firma LACERTA určuje tempo a krok doby. Ale co když se ukáže, že její produkty lidem nepomáhají, ale naopak je zotročují? Musíme se vymanit z jejího vlivu, spojit síly se skupinou z okraje společnosti a odhalit mimozemské síly v naší společnosti. Jde o vše, o naši svobodu. 


BITVA O SLUNEČNÉ ÚDOLÍ

2022

Byl jednou jeden neobyčejný strom jménem Yggdrasil. Ve svých větvích uchovával všechny možné i nemožné světy. V samotných korunách pak sídlilo mocné a vrtkavé božstvo. S Ódinem, Thórem nebo mocnou Freyou jsme měli čest v roce 2022. Mazaným pozemšťanům z úbočí stromu Yggdrasil se totiž zachtělo lepšího výhledu a rozhodli se vyšplhat až k bohům. No a znáte božstvo, chtějí ten svůj svatý klid a rozhodně netouží po přítomnosti dalších v jejich pohodlné Valhale. Ale dopadlo to dobře, bohy jsme si usmířili, získali titul poloboha a Yggdrasil zas v klidu stál.

 


HELSING INDUSTRIES

2021

Rok 2021 byl přelomový. Legenda v boji proti úpírům a všelijakým nestvůrám Abrhám Van Helsing by poražen svým dávným nepřítelem Drákulou. Helsing tak usoudil, že je již stár, neboť Drákulu dal kdysi s prstem v nosu. Rozhodl se proto ustoupit do pozadí, předat žezlo jednomu ze svých dětí a jít do bojového důchodu. Sedne si na jeho místo v Helsing Industries dcera Svatava, nebo synové Xavier, či Eduard? A co když se ukáže, že to nebyl Drákula, kdo Helsinga porazil a poslal do důchodu? 


BUDOUCÍ MINULOST

2020

Rok 2020 byl historický i na táboře. Díky tajemné časoprostorové průrvě se v moderní době začali zpřítomňovat lidé z minulosti. Skutečnost vedla k několika problémům od zahlcení úřadů spojené s evidencí nově příchozích, po jejich zapojení do společnosti a další vzdělávání. Zvýšila se kriminalita, tu řešil detektivní tým zatrpklého časisty Reného a zpřítomnělé čerstvě vystudované Bojany. Do současnosti se zpřítomnil i Boleslav I., který pod rouškou nové identity chystal převrat. Což detektivní tým odhalil, zdálo se však, že je již pozdě. Na poslední chvíli se zjevil sv. Václav (bohužel ne na koni) a Boleslavovi v převratu zabránil. Vše dobře dopadlo, bratři se usmířili a ukázalo se, že dějiny Bolkovi křivdily – on bratra vůbec zabít nechtěl.

LDT ČT


ZA OBRAZOVKOU

2019

Rok 2019 jsme strávili ve světe večerníčkových postav. Manželé Pohádkovi, naši rodiče, zmizeli kdesi uvnitř televizní obrazovky a bylo potřeba spojit síly k jejich záchraně. Postupně jsme zjistili, že to vypadá, že se všem ostatním pohádkovým postavám někdo mstí za jejich oblíbenost a na závěr se podařilo záhadu hlavního škoditele rozlousknout a rodiče zachránit. Tím zlým mužem v pozadí byl celou dobu chudák Večerníček, který se trápil tím, že nemá vlastní pohádku. Splnili jsme mu jeho přání a jednu pro něj vymysleli a vše dobře dopadlo.

LDT ČT


ZEMĚ KORZÁRŮ

2018

V roli námořníků jsme se po boku admirálů Anglie, Francie a Španělska vydali po stopách krvežíznivého piráta kapitána Silvera. Psal se rok 1750 a Silver se svou hordou psanců vytrvale terorizoval celou Karibskou oblast ve snaze vypátrat bájný ztracený poklad svého předchůdce kapitána Flinta. Během pátrání po zločinci jsme navštívili spousty ostrovů, poznali jiné kultury a vyřešili nejednu zapeklitou hádanku. Na závěr se díky společnému úsilí podařilo Silvera dopadnout a zajmout. Pomyslenou třešničkou na dortu bylo nalezení pokladu kapitána Flinta a záchrana zbytků jeho posádky po ztroskotání na ostrově svatý Kryštof. Silver byl předán spravedlnosti, oblast Karibiku v bezpečí a poklad spravedlivě rozdělen mezi všechny námořníky.

ldt čt


ALFA CENTAURI

2017

V roce 2154 je zachycena na geostacionárních družicích Země podivná zpráva, která přichází z dosud neprobádaného hvězdného systému Alfa Centauri.  Jedná se o volání o pomoc z neznámého zdroje, které nelze nechat bez povšimnutí. Je to totiž historicky vůbec první kontakt s mimozemskou civilizací. Po důkladném zkoumání zprávy se schází rada Řádu  a po dlouhém a vypjatém jednání je rozhodnuto a odhlasováno, že k souhvězdí bude vyslána záchranná flotila pod velením vojenské ZBC. Několik menších výzkumně-záchranných plavidel s lékaři a vědci ze všech zemských velemocí doprovodí bitevník Odysseus. Po přistání v cílové oblasti se však ukazuje, že oblast je zcela pustá a někdo se snažil vylákat nejmocnější strážní loď z dosahu Země. Osádky se ocitají daleko od domova zcela bez paliva do svých lodí a pomocí přesunů po menších planetach se snaží získat energii k úspěšnému návratu. Po zdárném přesunu k Zemi zjišťují, že se zde mezitím odehrál mocenský převrat a tyrany je třeba zničit. Vše nakonec dobře dopadne, všichni v pořádku doletí zpět domů a Země je opět osvobozena.

ldt čt


PROKLETÍ VINCKA MAŘANA

2016

Celotáborová hra roku 2016 se odehrávala v pohádkovém světě krále Vincka Mařana. Starý král se rozhodl odejít na odpočinek a musel tedy rozhodnout, komu ze svých tří potomků předá královskou korunu. Tristan, Maximus a Doris plnili zadané úkoly a soutěžili o královu přízeň. Situace se zkomplikovala, když do zápolení zasáhla zlá čarodějnice Helga, ktará krále zaklela jako trest za jeho staré hříchy. Sourozenci museli spojit síly k prolomení kletby a postupně odhalovali tajemsví vzniku království. Nakonec se podařilo Vincka zachránit a Helgu porazit.

ldt čt


CORPUS EXPEDITIONEM MMXV

2015

Léto 2015 bylo ve znamení lidského těla. Ústřední postavou děje byl Jan Novák. Průměrný 13 letý chlapec, který právě zažívá svůj běžný den. A co byla naše role? Pod vedením mozku se stát jeho tělem a provést ho zdárně přes všechny nástrahy, které mu den přichystal. Od ranního vstávání a základní hygieny přes dopoledne ve škole až po odpolední kroužky a večerní rande. Ano, rande! Honza se nám totiž stihl během dne zakoukat do nové spolužačky Anety. A tak jsme se postupně v každé etapě zdokonalovali a pilovali pohyby těla, abychom je pak na konci zúročili na rande a dostali tolik vytoužený polibek. A jak to celé probíhalo napoví fotogalerie.

ldt čt


INDIANA JONES A LARA CROFT: DĚJINY BUDOUCNOSTI

2014

​V průběhu celotáborové hry jsme navštivili postupně všechny novodobé divy světa. Skalní město Petra vystřídala Čínská zeď. Odtud přes Coloseum do Chichen Itza a pak na jih na Machu Picchu. Z jižní Ameriky pak do Indie na Taj Mahal a putování symbolicky zakončilo odhalení sochy Krista Spasitele v Rio de Janeiru. Všechny záhady do sebe postupně zapadaly a závěrečné vyvrcholení bylo překvapení pro všechny. Zjištění, že jsem jen loutky mnohem vyspělejší mimozemské  civilizace zůstalo v hlavách mnohých až do konce prázdnin…

ldt čt


SHINOBI

2013

​Vítejte ve světě Shinobi, ve světě míru, klidu a lásky. Lidé zde žijí v dokonalé harmonii, a kdyby existoval ráj, bylo by to zaručeně toto posvátné místo. Bohužel i ráj má své stinné stránky a jeho budování provázela temná minulost. Uběhlo už spousty let od časů nekonečné války lidí proti démonům. Náš svět Shinobi tehdy trpěl pod nenávistí strašlivého Desetiocasého démona Juubiho, který drancoval a zabíjel ve snaze stát se jediným a nejmocnějším vládcem celého světa. Lidé trpěli a umírali a dlouho nebyl nikdo, kdo by se mu mohl postavit. Do chvíle, než odnikud přišel Rikudou Sennin. Člověk bez minulosti a bez budoucnosti, který neměl co ztratit. Poustevník šesti cest. Dokázal nemožné, porazil Juubiho. Bylo to lstí? Nebo snad silou? To je dodnes vděčné téma hospodských tlachů a dalších nejrůznějších báchorek. Pravda je, že nad nesmrtelným monstrem vyhrál a tím náš svět spasil. Cena za vítězství však byla vysoká. Rikudou v zoufalství zapečetil démona do svého těla, aby získal čas k promyšlení, jak ho definitivně zničit a zachovat tak navždy mír na zemi. Léta plynula a Rikudou slábl a marně bádal, jak se svého prokletí zbavit. Na smrtelné lóži se pak rozhodl použít zbytky svých sil a rozdělil Juubiho čakru na devět částí, ze kterých dvě vložil do svých dětí, aby pokračovali v jeho odkazu, a zbytek ukryl po celém světě. Poslední zbývající část tělesné schránky Desetiocasého démona se pak již bez duše vznesla do nebe a stala se součástí měsíce. Nebezpečí se zdálo být zažehnáno a Rikudou měl tak před svým odchodem na věčnost před sebou poslední těžkou zkoušku. Vybrat svého nástupce. Vybrat moudře toho, kdo dál povede zemi v míru a bez zbytečných šarvátek. Nástupcem dle tradic musí být jedno z jeho dětí. Rikudou vybral mladší dceru Harashimu pro její moudrost a umírněnost, čimž proti ní poštval staršího syna Madaru, který si nárokoval trůn.

ldt čt


ČTYŘLÍSTEK

2012

V nedalekých lesích poblíž Třeskoprských jeskyní geologové při svém bádání nalezli zvláštní artefakt, který se na první pohled nepodobá ničemu známému na světě. Svůj objev ohlašují starostovi, který si se záhadou neví rady a obrací se o pomoc na Čtyřlístek. Zdejší vyhlášený vynálezce a badatel Myšpulín je samozřejmě poctěn a předmět se stává hlavním objektem jeho zájmu. Během výzkumu se však artefakt sám aktivuje a do naší dimenze prolézá zlý Čtyřlístek, který okamžitě začíná řádit. Děti se společně s hodným Čtyřlístkem snaží během etap porazit zlouny a zahnat je zpět do jejich dimenze, což se nakonec za pomoci divoké sázky daří a náš malovaný svět je zachráněn.

ldt čt


RESTART

2011

​Léto 2011 bylo ve znamení sci-fi. Po devastující srážce komety s naší planetou se skupině lidí podařilo na poslední chvíli uprchnout z hroutící se planety v záchranných lodích. Cílem uprchlíků ze Země byla zvolena planeta Gliese 58, kterou vědci těsně před katastrofou označili jako obyvatelnou.  Tato planeta se tedy stala naší jedinou nadějí. Novým útočištěm. Bohužel ani přistání se nevydařilo a během nouzových manévrů jsme, ve snaze dostat se na povrch, ztratili většinu vybavení a mnoho dalších zahynulo nebo bylo zraněno. Ocitli jsme se tedy na cizí neprobádané planetě, většina zraněná a bez jakýchkoliv prostředků. Naše havárie samozřejmě neunikla pozornosti místních původních obyvatel a potíže na sebe nenechaly dlouho čekat. Začal boj o holý život, boj o ovládnutí nové planety k přežití naší civilizace.

ldt čt


SHERLOCK HOLMES

2010

Tábor v roce 2010 nás přenesl na počátek 20. století do britského hlavního města Londýna. Městem tou dobou otřásala série brutálních vražd, a tak se bezradná policie rozhodla obrátit na výstředního detektiva Sherlocka Holmese. Ten zprvu váhal, zdali má výzvu přijmout, avšak záhy se pro něj případ stal osobní záležitostí. Byla zavražděna jeho chráněnka, dcera bývalého kolegy od policie. Sherlock tedy sestavil z dětí nové policejní sbory a vydal se po stopě sériového vraha. Při postupném rozplétání nitek se zjevují přízraky z minulosti. Případ totiž souvisí s 20 let starou kauzou, kterou mladý Holmes řešil jako svůj první velký případ u policie. Uherský rytířský dračí řád tehdy terorizoval město ve snaze získat mytický artefakt, který měl zajisti nesmrtelnost – tzv. Ďáblovy hodiny. Tajemný příběh se tedy po letech znovu otevřel a děti ve spolupráci s Sherlockem zažily při vyšetřování horké chvilky, kdy i samotnému detektivovi šlo o život. Nakonec vše dobře dopadlo, vůdce sekty byl zatčen a hodiny definitivně zničeny.

ldt čt


SILENT COUNTY

2009

Náš příběh začíná v Americe na počátku 19. století. Po léta zuřící konflikt mezi původními obyvateli, indiány, a přistěhovalci z celého světa, osadníky Nové země, je již jen blednoucí vzpomínkou. Pomalu ale jistě nastává věk průmyslu a obchodu, kdy je svět ovládán civilizovanou společností, která důsledně dbá na svůj rozvoj a obecné blaho. Celý známý svět byl již procestován a popsán a na mapách bílých míst rapidně ubývá. Je zde však jedna oblast, která scestovalým dobrodruhům nedá spát. Je to legendami opředená část Severní Ameriky zvaná „Divoký západ“. A právě v této době přistávají na východním pobřeží Ameriky, v malebné díře s názvem Silent County, další z mnoha lodí přivážejících přistěhovalce z celého světa. Jako mnozí jiní před nimi, a zároveň nesčetně dalších následujících, přistávají i oni v Novém světě, hledaje svůj zlatý sen. Přicházejí z nuzných poměrů, mnohdy se zákonem v patách, aby zde zkusili své štěstí. Jedno mají společné, odvahu radikálně změnit své životy a vyslyšet hlasy ze zámoří, které zvěstovaly všeho hojnost a bohatství pro každého. V rolích osadníků jsme navštívili dobu, kdy byla polovina Ameriky nezmapována a nikdo netušil, co se skrývá za dalším obzorem.

ldt čt


HUSITÉ

2008

​Poslední ročník na starém dobrém Mařaňáku před jeho uzavřením jsme společně strávili ve středověku ve víru husitských bouří. Úvodem do hry byla rekonstrukce slavného koncilu v Kostnici, kde byl obžalován, vyšetřován a nakonec upálen mistr Jan Hus. Děti se v rolích husitů pustily do boje s proradným Zikmundem a po dlouhých bojích v mnoha etapách se jim ho podařilo  porazit a vyhnat ze země. ​

ldt čt


Ostatní ročníky LDT ČT  I. turnusu

2007 – Legenda trolla Žulodrtě – Zeměplocha Terryho Pratchetta
2006 – Aztékové – historická výprava za indiány Jižní Ameriky
2005 – Elementy – sci-fi příběh o hledání pozemských elementů
2004 – Alcatraz – dva mafiánské rody se setkávají v nejznámější věznici světa
2003 – Souboj mocností – historický boj Anglie a Španělska o nadvládu na moři
2002 – Údolí králů – Egypt – starověké dobrodružství na březích Nilu
2001 – Legenda o zrcadle – historická hra o prvních počátcích Rómů
2000 – Zlaté Rouno – Řecko, legenda o Jásonovi a jeho hledání rouna
1999 – Legenda krále Artuše – rytíři – středověk